Led Diyotlu Armatür ve Solar Sistemlerin Maliyeti

LED diyotlu sokak aydınlatma armatürleri bulvar, cadde, sokak, park ve bahçe için ayrı güç değerlerinde yapılmaktadır. Burada direk yüksekliği ve yatayda yapılacak aydınlanma yüzeyi önem kazanmaktadır. Ayrıca LED sayısına göre oluşacak ışık  seviyesi 13- 20 lux arasında olmalıdır.  

LED gücü arttıkça ışık seviyesi yükselmekte ve aydınlatma yüzeyi genişlemektedir.  Gerektiğinde aynı direk üzerine iki veya daha çok LED diyotlu armatür takılabilmektedir.

 

Meydanlarda, ara sokaklara high power LED’li lambalar konulabilir. Böylece uygun armatür seçilerek yararlı bir aydınlatma sağlanabilir.

 

Solar aydınlatma sistemlerinde, elektrik enerjisinin elde edilmesi sırasında çevreye zarar verilmemektedir. Deprem, sel, fırtına gibi doğal afetlerde kesinti olmadan elektrik enerjisi üretimine devam edilebilmektedir. Elektrik enerjisi ulusal sınırlar içinde güneşten elde edildiğinden enerji güvenliği sağlanmış olunur, dışa bağımlılık azalır.

 

Montaj ve taşıma kolaylığı vardır.  İşletme maliyeti minimumdur. Çevreye atmosfere ve insana zararı yoktur. Sistem çalışmaya başladığı andan itibaren fatura ödeme olgusu yoktur.

 

LED diyotlu armatürlerin ve Solar panelli LED diyot armatürlerin en önemli uygulama alanlarından bir tanesi fuar alanlarıdır. Ayrıca dekoratif amaçlı olarak bina dış cepheleri büyük ağaçlar, yaya yürüme yolları, havuz ve göletlerin içleri oturma gruplarının bulunduğu alanlar LED armatürlerle aydınlatılır. 

 

Bir park  içinde şebekeye bağlı 250 Watt cıva buharlı 6 metre galvaniz direkli 50 adetlik sistemin toplam maliyeti; 96.300 YTL dır.  Bir direğin maliyeti ise,  1.926 YTL dır. Eğer aynı park alanı içine 50 adet galvaniz direkli LED armatürlü, solar panelli bir sistemin kurulması halinde toplam kurulum maliyeti, 69.615 YTL dır. Bir direğin maliyeti ise,  1.392,30 YTL dır.

 

Yukarıda verilen iki farklı sistemin kurulum ve kurulum sonrası harcamaları karşılaştırıldığında,  cıva buharlı sistemin kuruluş maliyeti yüksek  olup, 1-1.5 yıl içinde kendini amorti ederken, sonradan artan elektrik fiyatları ve belli sürelerde lamba değişimi eklendiğinde 10 yıl sonunda çok yüksek maliyetlere  ulaşır.

 

 Solar panelli LED armatürlü sistemin hem kuruluş  maliyeti   düşük olup hem de 1-1.5 yıl içinde kendini amorti eder ve 10 yıl süreyle çok fazla masraf çıkarmaz. Sadece akü bakım masrafları gerekir.