Aydınlatmada LED’e dönüşüm yüzde 50’yi buldu, bu oranın 2020’de yüzde 80’e ulaşması bekleniyor. Philips Türkiye için ürettiği yeni LED ürününü piyasaya sundu.

337265

Aydınlatmada dünya lideri Philips’in CEO’su Eric Rondolat, ülkelerde belli dönemlerde dalgalanmalar yaşanabileceğini belirterek, bulundukları pazarlarda uzun vadeli planlar perspektifiyle çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin potansiyeline inandıklarını ifade eden Ronolat, “Her zaman herhangi bir ülkede bu tür dalgalanmalar, inişler çıkışlar yaşanabilir. Buraya gelip Türkiye’deki insanlarla görüşmemin sebebi de bu. Yani buraya duyduğumuz güveni ve Türkiye’ye desteğimizi dile getirmek” dedi.

Rondolat, Philips Türkiye ev sahipliğinde düzenlenen sohbet toplantısında, aydınlatmanın artık dijitalleştiğini, internetle bağlantılı hale geldiğini ve dünyada hiç bir sektörün aydınlatmanın sağladığı enerji tasarrufunu sağlayamadığını kaydetti. Türkiye’de 86 yıldır faaliyet gösterdiklerini anımsatan Rondolat, Türkiye’nin Avrupa’da en genç nüfusa sahip ülke konumunda bulunduğunu ve teknoloji iştahının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Rondolat, dünyada aydınlatma pazarının 80 milyar doları bulduğunu, bir ülkede tüketilen enerjinin ortalama yüzde 15’inin aydınlatma için harcandığını belirterek, “Bu oran Türkiye’de yüzde 22. Biz Philips ürünlerini kullanarak bu oranda yüzde 50 ila 80 arasında tasarruf yapabiliyoruz” diye konuştu.

Son dönemde Türkiye’de yaşananlardan sonra hükümetin yabancı yatırımcı çekme konusunda attığı adımlara ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Rondolat, şirket olarak Türkiye’ye taahhütlerinin son derece net olduğuna işaret ederek, “Küresel bir aktör olarak elde ettiğimiz sonuçları elde etmeye devam etmemiz için Türkiye’de de kazanıyor olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Rondolat, sözlerine şöyle devam etti: “Her zaman herhangi bir ülkede bu tür dalgalanmalar inişler çıkışlar yaşanabilir. Benim şahsen buraya gelip Türkiye’deki insanlarla görüşmemin sebebi de bu. Yani buraya duyduğumuz güveni ve Türkiye’ye desteğimizi dile getirmek. Hatta bu sabah şirkette yuvarlak masa toplantısı yaptık. Bir kaç kişi ‘böyle zorlu zamanlarda ne yapmalıyız?’ diye sordu. Ben böyle zamanlarda daha çok fırsatlar elde edileceğini düşünüyorum. Yatırımlar konusuna gelince; biz Türkiye’de hali hazırda birçok yatırım yaptık. Her sene de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Teşvikler konusunda ise bizim üretim stratejimiz kısa vadeli fırsatçı yaklaşımlar üzerine değil de daha uzun vadeli bir strateji. Elbette yerel koşullara ve bize sunacak teşviklere bakıp bir takım spesifik hareketler planlayabiliriz. Ama şu anda size bu konuda duyurabileceğim bir şey yok.”

Yol aydınlatmasının faturası 650 milyon TL

Philips Aydınlatma Türkiye CEO’su Göktuğ Gür de Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçse de buna rağmen yüzde 3.5’lik büyümenin iyi bir rakam olduğunu söyledi. Bu sıkıntıların 86 yıllık bir şirket için çok kısa dönemli bir geçiş ifade ettiğine işaret eden Gür, Türkiye’ye olan inançlarını dile getirdi. Gür, bir evdeki 12 noktadaki lambaların LED lamba ile değişmesi durumunda oluşturulan tasarrufun yıllık 215 lira olduğu bilgisini verdi. Türkiye’de LED’e geçiş oranının %50’lere yaklaştığını belirten Gür, bunun 2020’de yüzde 80’e ulaşmasının beklendiğini söyledi.

7.5 milyon hanenin daha sisteme entegre edileceğini ve bunların tamamının LED’li olacağını öngördüklerini dile getiren Gür, Türkiye’de yaklaşık 650 milyon liralık bir faturanın yol aydınlatması için ödendiğini, bu rakamlarda yüzde 80’lik tasarruf yapıldığında ülke için çok ciddi bir avantajın sağlanabileceğinin altını çizdi.

İkonik yapıları aydınlatıyor

Philips Aydınlatma Türkiye, aydınlatma master planları doğrultusunda hayata geçirdiği projelerle birçok kentte yol ve ikonik yapıları da aydınlatıyor. Şirket, son 7 yılda Adana, Ankara, Bursa, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Kahramanmaraş, Konya, Kırklareli ve Lüleburgaz da dahil olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında 50’den fazla ikonik şehir projesine imza attı.

Led dönüşümü için Türkiye’ye özel ürün

Philips Aydınlatma, ağustos ayında piyasaya sürdüğü Essential LED lamba ile uygun fiyat ve yüksek enerji tasarrufuyla her eve LED dönüşümünü getirmeyi hedefliyor. Philips Essential LED lamba, yüzde 90’a varan enerji tasarrufuyla hem elektrik faturasını hem de cepleri koruyan özelliklere sahip. 4W, 6W ve 8W seçenekleri bulunan Essential LED lamba 10 yıl kullanım ömrü sunuyor. Essential LED seçenekleriyle 12 lamba olan ortalama bir ev, 58 liradan başlayan yatırım maliyeti ile LED ışığa geçiş yapabiliyor. Bunun yanı sıra evdeki şeffaf lambaların Essential LED ile değiştirilmesinden sonra her yıl 215 liraya varan elektrik tasarrufu edilebiliyor. Essential LED, Philips’in 2020 yılına kadar 2 milyar lamba satma taahhüdünü desteklemek amacıyla, Türkiye’deki tüketicilerinin tercihleri doğrultusunda şekillendirildi ve ağustos ayında raflarda yerini aldı.

Kaynak: http://www.dunya.com